
Stadsparken mitten på 60 talet
Hittade 3 bra bilder från stadsparken, alla verkar vara från 60-talet. Kan man datera dessa mer noga? Här kommer bild 1.
Första bilden har vänstertrafik alltså före högertrafik omläggningen hösten 1967. Storgatan verkar redan vara enkelriktad, i varje fall riktas trafiken från Parkgatan norrut. Vilka år stod glasskiosken vid parken mot storgatan? Kan hängträdet (Var det bok?) utseende ge någon led tråd.
Letar bilder o fakta om Ängelholm under 60 och 70-tal. Framför allt centrala stan
Hälsningar
Hans
Mellan 1954 och 1967 är spannet vi har att gå på. Sko Rönne etablerades 1954 av Hasse Nyström, son till skomakare Carl Ulrik Nyström som tillverkade skor i Klippan. Kan man på ditt original utläsa den blåa texten? Då Pergamus grundades 1979 så bör det vara något annat där står men jag ser inte vad det kan vara..
Södergrens är min gissning.
Det finns enligt Sveriges befolkning 1960 en familj Södergren på Falken 9 (Storgatan 53). de har bott där i många år och i så fall hjälper det endast till att säkerställa att det är mellan 1960 och 1967 som kortet är taget.

Tack för dina synpunlter.
Tror Storgatan 53 är Södergrens herrkläder. Vad jag minns en i mina ögon då en ganska tråkig affär. tror den var kvar till slutet på -70 talet. Se förstoringen
Har försökt tyda skyltarna på Skolgatan ner mot bron men det går inte.
När enkelriktades storgatan?
Letar bilder o fakta om Ängelholm under 60 och 70-tal. Framför allt centrala stan
Hälsningar
Hans
